68 bewoners en 68 personeelsleden van De Kerselaar in Overijse, een voorziening voor mensen met een handicap, bijten vandaag de spits af van de beweging die hiermee is ingezet, om meerderjarigen met een handicap te vaccineren, die dag en nacht bij een zorgaanbieder verblijven en ook zij die hen ondersteunen.
Dat meldt het Vlaams Agentschap voor Personen met een Handicap (VAPH). Midden maart - onder voorbehoud van een vlotte levering - zullen ruim 41.000 mensen over heel Vlaanderen hun eerste vaccin ontvangen hebben, waarna de tweede ronde volgt.
Tot dan blijft het erg belangrijk om de beschermingsmaatregelen te respecteren, zodat er vooruitzicht komt op meer bewegingsvrijheid.
Want ondanks de zware inspanningen kent ook deze sector een zware tol: nog altijd zijn er wekelijks overlijdens te betreuren, nog altijd zijn er uitbraken. Deze vaccinatiebeweging brengt alvast hoop.
Vlaams minister van Welzijn en Volksgezondheid Wouter Beke: "Ik ben tevreden dat we vandaag kunnen starten met het vaccineren in deze voorzieningen. Ook de VAPH-sector heeft immers sterk te kampen gehad - en nog steeds- met uitbraken van het coronavirus.
Door de vaccinaties van de bewoners en personeel zullen we op termijn kunnen evolueren naar een aangepaste bezoekregeling, zodat onze bewoners, hun familie en ons personeel eindelijk meer contact kunnen hebben."
Karina De Beule-VAPH: " Het is een enorme uitdaging om dit alles georganiseerd te krijgen. Maar met de collega's kan ik stellen dat we opgelucht zijn dat al deze mensen- die met vele beperkingen geconfronteerd worden- nog in de eerste vaccinatiefase worden meegenomen.
Voor wie dat nu helaas niet het geval is , zoals bv. mensen met een handicap die gebruik maken van een dagcentrum of die thuis verblijven en hun assistenten, kijken we samen met hen uit naar de opstart van de vaccinatiecentra. Dat zorgpersoneel en kwetsbaren daar eerst aan bod komen biedt ook voor hen perspectief."
Over wie gaat het nu?
Het gaat om ruim 14.900 meerderjarigen met een handicap die dag en nacht verblijven bij hun voorziening of ouderinitiatief, net als degenen die sinds corona thuis verblijven, maar in gewone tijden bij een voorziening verblijven. Daarnaast worden ook de 18-plussers (+/-220) die verblijven in een 16-tal minderjarigen voorzieningen meegenomen.
Tegelijkertijd is het in deze fase de beurt aan zo'n 25.900 personeelsleden die dagdagelijks zorg bieden. Het gaat dan om personeel uit de meerderjarigen voorzieningen, personeel uit de minderjarigen voorzieningen.
Het personeel uit de dagcentra, in zoverre zij ook contacten hebben met de mensen die dag en nacht verblijven in de meerderjarigen voorzieningen, wordt eveneens meegenomen.
Waar en wanneer?
In totaal betreft het 209 voorzieningen (met vaak meerdere locaties) en 10 ouderinitiatieven.
Deze week komen er daarvan 25 aan bod: 9 in West-Vlaanderen, 2 in Limburg, 6 in Oost-Vlaanderen, 4 in Antwerpen en 4 in Vlaams-Brabant. In de bijlage hieronder leest u welke dat zijn. Deze voorzieningen worden beleverd vanuit 6 HUB ziekenhuizen.
Het VAPH bereidt nu samen met Zorg en Gezondheid en de andere collectieve sectoren alles voor zodat ook in de komende weken alle vaccins op het juiste moment op de juiste plaats terecht komen. De overzichten zullen in functie van beschikbaarheid gepubliceerd worden op laatjevaccineren.be.
Uiteraard gaat deze planning onder voorbehoud van vlotte leveringen van de vaccins. Ook wanneer er een uitbraak is in een voorziening, kan de vaccinatie niet doorgaan, maar wordt deze later weer ingepland.
Voor de 5.800 mensen die gebruik maken van de dagcentra en de Diensten Zelfstandig wonen is nog niet bekend. De 1.400 personeelsleden daar (die geen contact hebben met de voorzieningen waar mensen dag en nacht verblijven) worden meegenomen in de fase waarbij alle zorgprofessionals gevaccineerd worden via de vaccinatiecentra.
Lierse is er niet in geslaagd om nog eens een overwinning te boeken in eigen huis.
Het verloor met 0-1 van Seraing en blijft voorlaatste in de stand.
⏱ EINDE WEDSTRIJD | Lierse K verliest met 0-1 van @RfcSeraing167 . #LIESER pic.twitter.com/dfE4eapfFt
Mads Pedersen (Trek-Segafredo) heeft revanche genomen voor de teleurstellende Omloop in Kuurne-Brussel-Kuurne.
De ex-wereldkampioen uit Denemarken klopte Anthony Turgis en Tom Pidcock in de sprint na een thriller. Mathieu van der Poel reed meer dan 80 kilometer in de aanval en plooide pas in het zicht van de streep. (VRTNWS)
Infectioloog Erika Vlieghe heeft in "De zevende dag" een oproep gedaan om "minder te zeuren".
Ze ontkent niet dat de hele coronacrisis en de coronamaatregelen voor iedereen zwaar wegen, maar het helpt volgens haar niet om daar steeds over te klagen.
"Als we heel vaak tegen elkaar zeggen: "Het is verschrikkelijk en we houden het niet meer vol", dan hou je het ook niet meer vol." (VRTNWS)
Het Amerikaanse geneesmiddelenagentschap FDA heeft officieel groen licht gegeven voor het coronavaccin van Johnson & Johnson. Het vaccin is daarmee het derde vaccin dat in de VS wordt goedgekeurd.
President Biden noemt de goedkeuring een grote stap uit de crisis maar roept op tot waakzaamheid.
Op voorstel van Vlaams minister van Economie Hilde Crevits komt er een herstartlening voor ondernemingen die bijvoorbeeld nieuwe voorraden moeten aankopen om te kunnen opstarten.
Daarnaast wordt het Vlaams beschermingsmechanisme verlengd tot eind april 2021. Tot slot werd ook het globalisatiemechanisme definitief goedgekeurd. Op die manier wil minister Crevits ondernemingen de nodige zuurstof geven voor de komende maanden.
De Rode Kruissticker wordt dit jaar 60 en Studio 100 viert haar 25ste verjaardag. Om die reden slaan de twee organisaties de handen in elkaar en staan enkele Studio 100-figuren centraal op de jaarlijkse Rode Kruissticker. Dat maakt Rode Kruis-Vlaanderen bekend.
Op donderdag 22 april start de zestigste stickerverkoop van het Rode Kruis. Twee weken lang kunnen mensen hun lokale afdeling steunen door een sticker van 5 euro te kopen.
Daan Optiek in Noorderwijk : 'Dit jaar geen cheque overhandiging omwille van covid. Wat een jaar was 2020 toch wel?
Ondanks alles hebben we toch een mooie bedrag van €1.900 (€2 per bril aan goed doel) aan een lokaal goed doel kunnen geven. Vorig jaar was dat Het DierenThuisje in Geel Ten Aard.
Dit jaar 2021 gaat €1.900 naar Cis 4 Ever https://www.facebook.com/cis4ever maw het Kom op Tegen Kanker Fonds.' Foto Cis4ever.
Vlaanderen zal dit en volgend jaar bedrijven met innovatieve ideeën bijstaan voor de promotie van hun land- en tuinbouwproducten in het buitenland.
De steun komt er als gevolg van de Brexit en in het kader van het relancebeleid Vlaamse Veerkracht na de coronacrisis.
Er komen concrete initiatieven op het vlak van de export, handelsmissies en beurzen, imagocampagnes en communicatie met de consument. De uitvoering zal gebeuren via het Vlaams Centrum voor Agro- en Visserijmarketing (VLAM).
De onderzoeksrechter in Antwerpen heeft gisteren een man (52) en vrouw (46) aangehouden op verdenking van prostitutie en uitbuiting. Dat meldt het Antwerps parket.
De verdachten baten een escortebureau uit in Retie.
Het escortebureau kwam in het vizier na een routinecontrole door het Prostitutieteam Politie Antwerpen (PTA), zegt het parket. In het onderzoek kon een groot aantal sekswerkers worden geïdentificeerd die voor het bureau werkten.
Raar, maar waar: de Omloop Het Nieuwsblad is uitgedraaid op een massasprint. De 26-jarige Italiaan Davide Ballerini was afgetekend de sterkste in de straten van Ninove.
Hij bezorgde zijn team Deceuninck-Quick Step de eerste zege dit seizoen op Vlaamse bodem. (VRTNWS)