Graydon : 'Absoluut recordaantal faillissementen in 1e halfjaar 2025 - bouw en transport zwaarst getroffen'
Het eerste halfjaar van 2025 gaat de geschiedenisboeken in met een ongezien aantal faillissementen. Voor het eerst overschrijdt België de kaap van 6.000 failliete bedrijven in zes maanden tijd. Daarmee sneuvelt het vorige recordjaar 2013.
In vergelijking met dezelfde periode vorig jaar gaat het om een stijging van 3,7%. Vooral in Vlaanderen is de stijging uitgesproken, met vier opeenvolgende halfjaarrecords op rij.
Regionale verschillen en nieuwe trends
Het record wordt vooral door Vlaanderen gedragen, waar drie provincies – Vlaams-Brabant, Limburg en West-Vlaanderen – historische pieken laten optekenen. Opvallend is dat in Brussel en Wallonië het gebruik van alternatieve procedures zoals gerechtelijke ontbinding en reorganisatie een deel van de verklaring vormt voor de minder uitgesproken stijgingen. Toch noteert Waals-Brabant wel een eigen record.
Leeftijd van failliete bedrijven verschuift
Opvallend in de cijfers is de duidelijke evolutie in de leeftijd van gefailleerde bedrijven. Het aandeel van jonge bedrijven (minder dan 5 jaar oud) dat failliet gaat, daalt sterk naar het laagste niveau in tien jaar (32%).
Tegelijk zien we een forse stijging van faillissementen bij bedrijven die 5 tot 10 jaar bestaan – een groep die vaak net voor de coronapandemie werd opgericht en onvoldoende buffer kon opbouwen tegen opeenvolgende crisissen zoals COVID-19, energie- en inflatieschokken.
Sectoranalyse: bouw en transport onder druk, horeca herpakt zich
De bouwsector kreunt als nooit tevoren: 1.443 bouwbedrijven gingen in het eerste halfjaar over de kop, een stijging van meer dan 10%. Het onvermogen om gestegen kosten door te rekenen en wanbetalingen door bouwheren zetten de sector extra onder druk, vooral bij bedrijven gericht op nieuwbouw.
Ook de transportsector telt met 397 faillissementen een absoluut record, onder invloed van hoge brandstofprijzen en buitenlandse concurrentie.
Opvallend positief is de trend in de horecasector, waar het aantal faillissementen voor het tweede jaar op rij daalt. Veel horecazaken hebben zich na corona succesvol heruitgevonden met nieuwe werkmodellen, aangepaste openingsuren en meer focus op rentabiliteit en thuisbezorging.
GraydonCreditsafe
GraydonCreditsafe is dé partner voor bedrijven die de kracht van data willen gebruiken om te groeien. Als marktleider in zakelijke informatie bieden we toonaangevende oplossingen aan, die bedrijven ondersteunen om weloverwogen beslissingen te nemen.
Met een ongeëvenaard internationaal netwerk en diepgaande lokale expertise integreren we data-intelligentie in het hart van bedrijfsprocessen, onder andere door samenwerkingen met sterke partners.
GraydonCreditsafe maakt deel uit van de Creditsafe Group, wereldwijd de meest gebruikte aanbieder van online kredietrapporten. Met kantoren in 16 landen biedt de groep toegang tot actuele informatie over meer dan 430 miljoen bedrijven. Jaarlijks maken meer dan 500.000 gebruikers bij zo'n 120.000 klanten gebruik van onze diensten, waarbij in 2023 alleen al 357 miljoen bedrijfsrapporten werden opgevraagd.