Heist-op-den-Berg organiseert 8 aparte dierenmarkten in 2026
Sinds 1 januari 2026 gelden strengere Vlaamse regels rond dierenwelzijn. De verkoop van dieren op wekelijkse markten is niet langer toegestaan. Enkel jaarmarkten, beurzen, tentoonstellingen en markten die maximaal acht keer per jaar plaatsvinden, blijven toegelaten.
Daarom kiest Heist-op-den-Berg bewust voor een duidelijke en diervriendelijke oplossing: in 2026 komen er acht aparte dierenmarkten.
Vertrouwde plek, nieuw kader
De dierenmarkt krijgt een eigen, afgescheiden locatie op het plein bij de oude Gamma in de Eugeen Woutersstraat, aansluitend bij de zondagmarkt. Zo blijft de levendige sfeer van de markt behouden, met respect voor de nieuwe regelgeving én het dierenwelzijn.
Professionele en particuliere verkopers van levende dieren zijn welkom om deel te nemen. Reserveren is verplicht. Meer info en inschrijven kan via markten@heist-op-den-berg.be.
Bezoekers kunnen op de dierenmarkt terecht voor een gevarieerd aanbod van onder andere:
- pluimvee, zoals kippen
- knaagdieren, zoals konijnen
- verschillende soorten vogels
De dierenmarkt vindt plaats van 8 tot 13 uur, gelijktijdig met de zondagmarkt.
Diepgewortelde traditie
Heist-op-den-Berg leefde lang grotendeels van landbouw en veeteelt. Dierenmarkten waren dé ontmoetingsplek voor boeren en handelaars, die soms van ver te voet of met de kar naar Heist trokken.
Rond de eeuwwisseling nam het belang van die markten geleidelijk af. Markttrams richting Mechelen maakten het landbouwers makkelijker om hun dieren elders te verkopen. Toch bleef de traditie hier springlevend.
In 1974 ontstond in de Kattestraat (waar vandaag het Cultuurplein ligt) een zondagmarkt voor kleine dieren en pluimvee, geïnspireerd op de Antwerpse vogeltjesmarkt. Het initiatief kende meteen succes en breidde al snel uit met een rommelmarkt.
Door plaatsgebrek verhuisde de markt naar de Eugeen Woutersstraat, waar ze vandaag nog steeds een vaste waarde is en - afhankelijk van het weer - tussen de 5.000 en 10.000 bezoekers per week aantrekt.
Duidelijke scheiding sinds 2026
Sinds 2026 mogen er geen levende dieren meer verkocht worden op de rommelmarkt. Tussen de tweedehandsspullen en groente- en eetkramen vind je dus geen dieren meer. Met de organisatie van acht aparte dierenmarkten houdt het lokaal bestuur de traditie in ere, binnen een helder en wettelijk kader.
Data dierenmarkten 2026
- zondag 15 maart
- zondag 5 april
- zondag 19 april
- zondag 3 mei
- zondag 17 mei
- zondag 7 juni
- zondag 6 september
- zondag 20 september
'Met deze acht dierenmarkten blijft Heist-op-den-Berg inzetten op ontmoeting, traditie en beleving — met respect voor mens én dier.'