Dankzij aardwarmte kunnen 116 Geelse gezinnen duurzaam verwarmen zonder aardgas.
De toekomstige woonbuurt Laar in Geel is de eerste buurt in de Kempen die
volledig gebruik zal maken van warmte en koude uit de bodem voor verwarming en koeling.
Buurtontwikkelaar Matexi realiseert er de komende jaren 55 woningen en 61 appartementen aangesloten op een warmtenet. Schepen Bart Julliams is blij met deze primeur en gaf op 16 juni het startschot voor de boringen in de bodem.
Een warmtenet bevindt zich onder de grond en haalt warmte en koude uit de bodem, geothermie genoemd. De warmte en koude worden ondergronds naar de huizen en appartementen verdeeld.
Groene energie aan lage kostprijs
"In de nieuwe buurt Laar zal geen enkele woning meer aangesloten worden op aardgas", licht Development Manager Tim Peeters van Matexi toe. "De capaciteit van de buurt is groot genoeg om een eigen warmtenet aan te leggen. Zo kunnen we de 116 gezinnen, die hier op termijn zullen wonen, een energie-efficiënte
oplossing aanbieden aan een lage kostprijs."
Alle woningen krijgen koude en warmte aangeleverd waarmee ze in de zomer hun woning kunnen koelen, in de winter verwarmen en sanitair water kunnen opwarmen. De woningen stoten daarbij jaarlijks tot 70% minder CO2 uit, en als de elektriciteit voor de warmtepompen hernieuwbaar wordt opgewekt zijn ze zelfs CO2 neutraal.
Met de realisatie van duurzame woonbuurten zoals in Geel komt Matexi tegemoet aan zowel het klimaat- als energieprobleem, zonder dat gezinnen moeten inboeten aan comfort.
Unieke, duurzame mijlpaal
Grotere kantoorgebouwen, ziekenhuizen of industriële gebouwen maken al langer gebruik van geothermie en opslag van koude en warmte in de bodem. Desondanks is de technologie nog niet wijdverspreid in de woningbouw.
Een remmende factor was het prijskaartje en het ontbreken van regelgeving. Hieraan kwam de Vlaamse Regering tegemoet via een duidelijker regelgevend kader in 2019 en steunmaatregelen voor groene warmte.
Zo wordt een warmtenet ook haalbaar voor residentiële woonbuurten, wat toch uniek is. Bart Julliams: "In Geel komt het eerste warmtenet dat op schaal van een buurt wordt toegepast in de Kempen. Geel heeft een duidelijk energie- en klimaatactieplan en onderzoekt al langer de toepassing van warmtenetten op haar grondgebied.
Met projecten als deze tonen we hoe we de uitdagingen van de toekomst kunnen aangaan met technieken die hun sterkte al bewezen hebben maar vaak omwille van het prijskaartje geen ingang vonden.
Het woonproject in Laar wordt gebouwd binnen bestaand stadsweefsel en combineert buurtverbindende oplossingen, zoals een park en buurtlokaal, met duurzaamheidsoplossingen zoals zuinig ruimtegebruik, groendaken, wadi's, aandacht voor biodiversiteit,....
Het past helemaal binnen ons beleidsplan voor de vormgeving van toekomstige buurten in onze stad. We hopen dat projecten als deze een voorbeeld
kunnen zijn voor anderen."
Hernieuwbare energie stimuleren
Enerzijds dwingen dure energieprijzen gezinnen om goed na te denken over de isolatie van hun woning en het energieverbruik voor verwarming en koeling. Anderzijds dwingt de klimaatverandering iedereen om onze impact op het klimaat te beperken. Zo wil de Vlaamse Overheid via de Green Deal tegen 2030 de CO2 uitstoot met meer dan 40% terugdringen door het gebruik van fossiele brandstoffen te ontmoedigen.
Momenteel zijn woningen verantwoordelijk voor 24% van de lokale CO2 uitstoot in Geel. Een huishouden in Geel stoot jaarlijks gemiddeld 3 ton CO2 uit door energieverbruik in de woning voor verwarming, sanitair water en elektriciteit. Met de realisatie van de duurzame woonbuurt Laar toont Matexi dat dit in de toekomst ook CO2 neutraal kan.
"De goedkoopste en eenvoudigste oplossing op bouwtechnisch vlak is nog altijd een CV ketel op aardgas, maar zo blijven we afhankelijk van fossiele brandstoffen. Daarom kiezen wij toekomstgericht voor een duurzame
oplossing in een regio waar de grondsamenstelling zeer geschikt is voor geothermie.
De gasaansluiting maakt hier plaats voor een koud- en warmwateraansluiting. De kost die een bewoner hier maandelijks zal betalen voor warmte is stabiel en lager dan bij een gasaansluiting. Zo wint elke bewoner 3 keer: hij krijgt een hogere comfortwaarde omdat hij ook kan koelen, betaalt minder per maand en levert een positieve bijdrage aan het klimaat door een lagere uitstoot," stelt Tim Peeters van Matexi.
Innovatieve technologie van de 5e generatie
In Geel komt een warmtenet 'van de 5e generatie'. Anders dan warmtenetten van de 4e generatie (die voornamelijk restwarmte of dieptegeothermie gebruiken, waarbij water op hogere temperatuur via geïsoleerde buizen vervoerd wordt), werkt een warmtenet van de 5e generatie met lagere temperaturen, stabiele bronnen, beperkte transportverliezen en netten die koppelbaar zijn in de toekomst.
"Met de geothermische techniek 'koude-warmteopslag' kunnen we op lokale schaal koude en warmte voor langere tijd stockeren in de bodem", vertelt Tim Peeters.
"Op een diepte van slechts 90 meter halen we koude of warmte uit de bodem. We zijn blij dat we als grootste buurtontwikkelaar van België, samen met onze
partners, onze expertise hiervoor kunnen inzetten. Tegen eind 2023 zal het warmtenet operationeel zijn, dan verwelkomen we de eerste bewoners."
Sammy Mahdi is de nieuwe voorzitter van CD&V. Dat is bekendgemaakt op de familiedag van de partij.
Mahdi was de enige kandidaat en is verkozen met bijna 97 procent van de stemmen. Hij volgt Joachim Coens op, die zelf een stap opzijzette na een vernietigende peiling.
In zijn eerste toespraak stelde Mahdi dat CD&V moet duidelijk maken waar ze voor staat: een gemeenschapspartij die niet betuttelt, maar beschermt. Hij sneerde daarbij naar de partij Vooruit, naar de liberalen en naar Groen. (VRTNWS)
Het Proximus Basecamp in Tubeke was zaterdag de gastheer voor 1.000 uitgelaten fans van de Red Flames. Jong en oud haalden hun hart op tijdens de allereerste officiële fandag van onze nationale vrouwenploeg.
Topmomenten waren de open training, en de foto- en signeersessie. Maar ook de zoektocht naar de eerste QR-code-vlammetjes van de grote #FLAMETIME-speurtocht vielen in de smaak.
Vrijdagavond om 18.30u merkten buurtbewoners van Krakelaarsveld Herentals twee personen op die zich verdacht gedroegen aan een woning.
'Eén van hen belde aan en wanneer er niemand opendeed gingen ze de tuin in', zegt Dirk Van Peer, wnd. korpschef politie Neteland.
'Een buur merkte ze op waarop ze het op een lopen zette. Buurtbewoners zetten de achtervolging in en konden de verdachten tegenhouden.
Na 2 jaar heeft opnieuw het jaarlijks Militaire treffen WOII in Ramsel Hamerstraat plaats op 8, 9 en 10 juli.
'Met de nadruk op 78 jaar Bevrijding, gaan we er weer een fijn en mooi weekend van maken,' zegt Kris Op de Beeck, secretaris van het 82nd-101st US Airborne Division vzw – Belgium.
Bij een gijzeling in de Rodenbachstraat in Merksplas is een man van 21 om het leven gekomen. Een andere man was er 's morgens vroeg de woning van zijn ex-partner binnengedrongen en had de aanwezige bewoners aangevallen.
De verdachte kon uiteindelijk kort voor de middag overmeesterd worden door de speciale eenheden van de politie (DSU).
Rond 05.45u vanochtend kwam de politie in Merksplas ter plaatse na de melding dat een man een huis was binnengedrongen en er de bewoners had aangevallen.
In Sint-Niklaas zijn twee brandweermannen toegetakeld tijdens een interventie. De brandweer werd opgeroepen om te helpen bij een evacuatie van een zieke persoon.
Onderweg liep het mis: een autobestuurder was het niet eens met het rijgedrag van de brandweermannen en werd agressief. (VRTNWS)
In de meeste "duurzame" rietjes van papier, bamboe en zelfs glas hebben onderzoekers PFAS gevonden.
Ook in plastic rietjes zijn die aanwezig. Hoewel de concentratie erg laag is en er dus geen accuut gezondheidsgevaar is, raden de onderzoekers het gebruik van rietjes (behalve die van roestvrij staal) toch af.
Zo kan je volgens hen alvast één bron van blootstelling aan PFAS vermijden. (VRTNWS)
Niefhout blaast nieuw leven in de stationsomgeving van Turnhout met de transformatie van enkele voormalige industriële sites.
De stadswijk zal een thuis bieden aan zo'n 1.500 nieuwe inwoners. Naast de 700 woningen en appartementen, worden onder meer assistentiewoningen, een dienstencentrum, een kindercrèche, een woonzorgcentrum, kantoren, en ruimtes voor buurtondersteunende functies gerealiseerd.
DYAMAND, een nieuwe spin-off van imec en de UGent, lanceert 'eSave' – een oplossing waarmee eigenaars van gebouwen tot 30% kunnen besparen op hun verwarmingskosten
Imec, een wereldwijd toonaangevend onderzoeks- en innovatiecentrum in nano-elektronica en digitale technologieën (Heverlee), kondigt met trots de lancering aan van DYAMAND – een nieuwe spin-off van imec en de UGent.
Nicaragua-ambassadrice Zoila Yanira Muller en César Castalleda, adviseur van de Nicaraguaanse ambassade, bezochten afgelopen week Mol.
Zoila en César kwamen kennismaken met de nauwe stedenband. In het Wereldhuis gaf de voorzitter van het Nicacomité een uiteenzetting over de lopende programma's die we ondersteunen in Santo Tomás en de zomeractiviteiten.