Van 1845 tot 1930 zorgden de bekende ijzergieters van Van Aerschot in heel Vlaanderen voor technisch waardevolle realisaties, die vaak vandaag nog mee het straatbeeld bepalen.
In een nagelnieuwe publicatie brengt Jan Cools het boeiende verhaal van Herentalse vaklui, en een overzicht van hun realisaties.
De ambachtelijke gietijzer producten van Ijzergieterij en Smederij Van Aerschot waren decennialang een begrip. Van muziekkiosken over molenaskoppen tot lantaarnpalen, kerkhofkruisen en hekwerken. Jan Cools brengt een boeiend boekje van zo'n 100 pagina's op de markt. Daarin tekent hij heel de familiegeschiedenis op, samen met een ruim geïllustreerde inventaris.
20e publicatie voor Cools
'We geven het naslagwerk uit via de Herentalse Geschiedkundige Kring', weet Jan Cools. In 2001 publiceerde hij er al over. 'Maar sindsdien kwam er veel info bij. Openbare besturen of onderzoekers belden mij: van waar komt het kruisbeeld bij ons op het kerkhof? De lijst met producten groeit alsmaar aan.'
Voor Jan Cools is het zowat zijn 20e historische publicatie. 'Het begon allemaal toen ik de geschiedenis van het Herentalse St.-Jozefscollege te boek stelde', vervolgt de sympathieke historicus, die van opleiding eigenlijk licentiaat klassieke filologie is.
Ook in de Collegstraat 46 staat nog zo'n opvallend mooi gietijzeren hekwerk. 'Maar ik hou mijn hart vast als kOsh de bouwplannen voor een nieuwe school daar (?) kenbaar maakt. Hopelijk behouden ze de voorgevel en het hek.
Vanaf zaterdag 4 mei is de brochure te verkrijgen bij Toerisme, Grote Markt 35, Herentals. Prijs: €12. Er is ook een wandelzoektocht 'Industrieel erfgoed van Herentals' door het stadscentrum. Inschrijven bij Toerisme vanaf zondag 5 mei - tel. 014 219088.
Op de foto's : vrijdagavond stelde Jan Cools onder ruime belangstelling in de voormalige Fonderies de la Campine (Lynx Automation, Wuytsbergen) z'n historische publicatie voor. Burgemeester Mien Van Olmen en schepen voor cultuur Jan Michielsen schaften zich meteen een gesigneerd exemplaar aan.
Een collectors item over Hertals.
Johan Temmerman/ Nnieuws.
De week van het Loukuptimisme ziet er in grote lijnen zo uit - online uiteraard)
- elke dag een ander aspect van Lou'k up dat belicht w: rouw- en verliescoach, afscheidsplanner + opmaken afscheidsakte, positiviteitscoach, webshop met troostkadootjes, VZW Lou'k up fonds + meters voorstellen, workshops, inspiratiecafes en opleidingen
- elke dag getuigenissen van mensen die ik ontmoet en begeleid heb
- een open vraag rond rouw en verlies + interactie
- Q&A: Facebook live
Vaccinatiecentrum De Waai in Geel is zo goed als klaar. Op vijf dagen tijd installeerden de stadsmedewerkers onthaalbalies, administratieve ruimten, vaccinatieboxen, een wachtruimte en de nodige pc's.
Volgende week staan nog enkele kleinere werkzaamheden gepland, zoals het aanbrengen van signalisatie. Tegen 1 februari zal het vaccinatiecentrum volledig ingericht zijn om te kunnen proefdraaien. Minister Bart Somers kwam - zaterdag 23 januari - alvast een kijkje nemen.
De wereldberoemde Amerikaanse talkshow-presentator Larry King is overleden. Hij presenteerde decennialang het programma "Larry King Live" op nieuwszender CNN.
Larry King was 87 jaar. Hij werd enkele weken geleden in het ziekenhuis opgenomen met een coronabesmetting. (VRTNWS)
Larry King, the famous TV interviewer who hosted "Larry King Live" on CNN for 25 years, has died at age 87 https://t.co/vLvb87cc73
De spoorwegoverwegen in Olen en Geel bleven vanmorgen een tijdlang geblokkeerd nadat arbeiders bij werken een kabel hadden beschadigd die de seinregeling aanstuurt.
Hierdoor trad een veiligheidssysteem in werking waardoor alle overwegen op de spoorlijn in Olen en Geel dicht gingen.
Vrijdagochtend werd beslist om ook alle leerlingen van het 6e leerjaar van gemeentelijke basisschool De Zandloper in Rauw preventief in quarantaine te laten gaan.
De quarantaineverplichting geldt zowel voor de leerlingen als de betrokken leerkracht.
De beslissing werd in overleg met de gemeentelijke crisiscel genomen nadat ook in deze klasgroep twee leerlingen positief testten op corona.
OKRA staat bekend en vermaard om zijn ledenfeesten.'Met heel wat OKRA-vrienden en vriendinnen gezellig samen tafelen, dansen en zingen', zegt Benny Van Campfort van OKRA regio Kempen.
'Namiddagen waar vele leden lang van tevoren naar uitkijken.
Natuurlijk is dat nu niet mogelijk. Al bijna een jaar leven we in een wereld waar we mekaar niet mogen vastpakken.
OKRA-leden, vrienden en vriendinnen zijn van mekaar gescheiden.
De organisatoren van het Gladiolen-festival in O.-L.-Vrouw Olen willen dit jaar tijdens het pinksterweekend hoe dan ook doorzetten. 'Dat zijn we gewoon moreel verplicht aan ons publiek, de vrijwilligers, sponsors, artiesten en leveranciers die ons al jaren trouw zijn', zegt woordvoerder Kristof Geens.
"Wat dat gaat worden en wanneer ligt momenteel nog open. Voor details is het te vroeg. We hopen op spoedige en goede beslissingen. We hebben enkele opties in een lijstje gezet zodat we later sneller kunnen schakelen. Afwachten is de boodschap.'
De postbodes van het sorteercentrum van Heist-op-den-Berg zijn terug aan het werk gegaan na hun staking van gisteren.
Vakbonden en directie hebben een akkoord bereikt. De postbodes hadden het werk neergelegd omwille van de te hoge werkdruk.
Lierse en Club NXT hebben het tweede deel van de competitie afgetrapt in 1e klasse B. Lierse nam revanche voor de eerdere nederlaag in de competitie, de enige zege voor de beloften van Club Brugge. Fessou Placca was met 3 goals het mannetje.
Vandaag is gebleken dat in het vierde (enkel klas 4B) en vijfde leerjaar van de GBS Hulshout drie kinderen besmet zijn met de Britse variant van het coronavirus.
De ouders van de kinderen in de betrokken klassen werden door de school verwittigd en hebben de nodige instructies ontvangen.
Testen en quarantaine