Praktijkgericht landbouwonderzoek in etalage tijdens landbouwbeurs Agridagen @Weelde 234 exposanten ex-NATO-hallen
De ex-NATO-hallen in Weelde zijn the place to be voor de 10e editie van de tweejaarlijkse Agridagen. De landbouwbeurs loopt nog tot en met zondag en verwelkomt drie dagen lang professionals en gezinnen uit binnen- en buitenland.
De beurs vindt voor de 6e keer plaats op de voormalige NATO-site en kende in 2024 een recordopkomst met 21.000 bezoekers. 234 exposanten tekenen vandaag present, dat is een record, onder wie 62 nieuwe deelnemers. Standhouders uit ons land, maar ook veel Nederlandse bedrijven, met enkele Duitse en Franse deelnemers.
Meeting place voor de sector
De Agridagen profileren zich opnieuw als ontmoetingsplek voor de landbouwsector, met veel aandacht voor netwerking en imagovorming. Dit jaar ligt de focus extra op rundvee, landbouwmechanisatie en stallenbouw. Daarnaast worden tal van seminaries georganiseerd waar landbouwers in gesprek gaan met elkaar en met onderzoekers.
Thema’s zoals pluimvee- en varkenshouderij komen uitgebreid aan bod. Ook prominente gasten brengen een bezoek, onder wie Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns en gedeputeerde Jinnih Beels.
Voor gezinnen is er opnieuw een dierententoonstelling met miniatuurpaardjes, schapen en dieren van kinderboerderij DierenWeelde, zoals alpaca’s en ezels. Klassieke rundveeprijskampen staan door strenge regelgeving niet op het programma, maar er is wel een prijskamp voor miniatuurpaardjes.
De beurs is dagelijks geopend van 10 tot 18 uur. Een ticket kost 14 euro, kinderen tot 12 jaar mogen gratis binnen.
Hoe realiseert provincie Antwerpen een sterke voedingsbodem voor een economisch veerkrachtige landbouw?
In de expertisecentra Hooibeekhoeve en Proefbedrijf Pluimveehouderij staat praktijkonderzoek in pluimvee- en melkveehouderij en voedergewassen centraal.
De beleidsdienst Landbouw stimuleert ruimte voor landbouw in harmonie met de omgeving via onder meer agrarische herontwikkeling en agro-ecologie. Kennis en expertise worden via Vlaamse en Europese projecten en een reguliere werking opgebouwd en gedeeld via studiedagen, inspiratiemomenten en veldbezoeken.
Tijdens de landbouwbeurs Agridagen van 20 tot 22 februari snijdt de provincie Antwerpen actuele landbouwthema’s aan zoals watermanagement, duurzame eiproductie, ruimte voor landbouw en ammoniakemissiereductie.
Gedeputeerde voor Landbouw Jinnih Beels: “Wie wil weten hoe de landbouw van morgen eruitziet, moet op de Agridagen zijn. Hier zie je hoe innovatief, professioneel en veerkrachtig onze landbouwsector vandaag al is. In een tijd waarin we zonder discussie spreken over het strategisch belang van industrie, moeten we even consequent zijn over voedsel. Provincie Antwerpen staat hier als partner van de landbouwsector, met proef- en praktijkcentra die kennis vertalen naar werkbare oplossingen op het terrein. Zo geven we ondernemers het vertrouwen om te investeren en zorgen we dat beleid ook effectief uitvoerbaar blijft. Want als voedsel een basisbehoefte is, dan verdient de sector ook basiszekerheid.”
Leren van elkaar
Binnen het VLAIO-project BiestBoost krijgen Hooibeekhoeve en projectpartners samen met landbouwers een helder beeld van zowel bedrijfsspecifieke als sectorbrede knelpunten in het huidige biestmanagement. Dankzij de actieve deelname van 25 landbouwers werd de biestgift bij meer dan 900 kalveren in kaart gebracht. In een volgende fase worden op basis van deze bevindingen gerichte verbetertrajecten uitgewerkt, ingevoerd en opgevolgd.
Het doel?
Concrete aanbevelingen formuleren en de gezondheid van toekomstige kalveren duurzaam versterken. Het project wordt gedragen door de samenwerking van projectpartners ILVO, Universiteit Gent, DGZ, Inagro, Hooibeekhoeve én de landbouwers zelf. Dankzij hun expertise en inzet vinden we samen praktijkgerichte oplossingen. Met vragen over het optimaliseren van biestmanagement, kunnen landbouwers terecht bij Hooibeekhoeve. Daarnaast blijft Hooibeekhoeve actief op zoek naar landbouwers die samen willen leren, testen en verbeteren binnen verschillende lopende projecten. Alleen door kennis te delen, worden we samen sterker.
Voor Interreg NWE OMELETTE worden er adviseurs, studenten landbouw en pluimveehouders aangetrokken die zich willen verdiepen in rendabiliteit, huisvesting, diergezondheid en -welzijn, henmanagement, bioveiligheid… met het oog op het verlengen van de levensduur van leghennen.
De betrokken onderzoekers van het Proefbedrijf Pluimveehouderij bieden in 2026 en 2027 opleidingstrajecten aan die worden afgestemd op de noden van de kandidaten. Vanuit het Europese project OMELETTE zijn er onder andere posterpakketten voorzien voor pluimveehouders die zich willen opgeven voor een communicatietraject naar het brede publiek op maat van hun eigen bedrijf. Vanuit Interreg NWE OMELETTE wil het Proefbedrijf Pluimveehouderij consumenten tonen waarvoor hedendaagse pluimveehouderij staat.
Via het landbouwkompas wil de provincie Antwerpen agrarische herontwikkeling stimuleren door het verder of opnieuw ontwikkelen van een bebouwde locatie voor landbouw. Het landbouwkompas bundelt relevante informatie voor de agrarische bedrijfsvoering. Zo krijgen landbouwers inzicht in wat de mogelijkheden van een locatie zijn. Meer dan 50 landbouwers vroegen een landbouwkompas aan en komen het ophalen en bespreken op de provinciale stand.
Proefondervindelijk getest en geadviseerd op maat
Ook proeven en workshops zijn een ideale manier om bepaalde projecten en beleidsdoelen te illustreren. Pluimveehouders kunnen op de provinciale stand in het kader van Interreg NWE OMELETTE een workshop volgen over het eenvoudig en praktijkrelevant beoordelen en nauwgezet monitoren van het verenkleed van leghennen.
Binnen het VLAIO-project BiestBoost demonstreren betrokken onderzoekers hoe je de eerste melk van melkkoeien, de zogenaamde biestmelk, kan testen met een refractometer.
Goed biestmanagement legt de basis voor een gezonde start voor het kalf. Welke factoren hierbij een rol spelen geven we je graag mee op de beurs. Voor het project Life ACLIMA zoeken de betrokken onderzoekers tijdens de beurs land- en tuinbouwers met een adviesvraag rond waterstromen op hun bedrijf.
Landbouw als speerpunt in het provinciaal beleid
Landbouw is een provinciale grondgebonden bevoegdheid. De landbouwsector is een economische en strategische sector die via rendabele verdienmodellen competitief kan gedijen in een globale markt. Landbouwers produceren voedsel en ecosysteemdiensten en dragen zorg voor 40% van het grondgebied van de provincie Antwerpen. Zo zorgen ze voor lokale welvaart en geven ze identiteit aan ons landschap. Provincie Antwerpen wil samen met alle actoren van de landbouwsector de actuele grote uitdagingen aangaan.
Zo staat de landbouwgebruiksruimte meer en meer onder druk door toenemende claims op de open ruimte. Landbouwproductie staat dan weer onder druk door klimaatverandering en een onzekere waterbeschikbaarheid. Door actief aanwezig te zijn tijdens landbouwbeurs Agridagen manifesteert provincie Antwerpen zich als sterke partner om samen oplossingen te vinden voor een duurzame en eigentijdse landbouw."
Geeneinde 54, Weelde Ravels, België