Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

De Lijn : 15% minder service bij busaanbod vanaf 1 juli in de Kempen - fel protest en negatief advies

De Lijn rr
Burgemeester Jan Bertels :  "Ook de Kempen hebben recht op goed openbaar vervoer"

Burgemeester Jan Bertels : "Ook de Kempen hebben recht op goed openbaar vervoer" - foto NNieuws

Zoals gebruikelijk past De Lijn vanaf 1 juli 2026 het busaanbod in vervoerregio Kempen aan. 

 

Enerzijds worden een aantal hygiënemaatregelen aan het netwerk doorgevoerd: aanpassingen in functie van veranderde schooluren, treinuren, wijzigingen op het terrein. Anderzijds gaan er ook besparingsmaatregelen in om het aanbod beter af te stemmen op de vraag en het beschikbare budget. 

 

 

Deze maatregelen richten zich op lijnen met lage bezetting, waarbij alternatieven en netwerkstructuur ook worden meegewogen. In vervoerregio Kempen worden aanpassingen doorgevoerd op 11 lijnen. Op sommige lijnen wordt de reisweg ingekort, op andere lijnen worden ritten geschrapt of herschikt.

 

Reizigers kunnen vanaf 18 mei de dienstregeling en alternatieven raadplegen via De Lijn-routeplanner in de app en website.

 

Om haar deel van de Vlaamse besparingsopdracht voor 2026 te realiseren, past De Lijn het aanbod daarom aan over alle vervoerslagen heen (kernnet, aanvullend net en vervoer op maat), zodat het in lijn is met het beschikbare budget en met de principes van basisbereikbaarheid. 

Daarbij werd voornamelijk gekeken naar lijnen en ritten met de laagste bezetting, op basis van een objectieve methodiek. Vervoerregio’s met relatief meer laag presterende lijnen leveren verhoudingsgewijs meer in, zodat de middelen zo efficiënt mogelijk worden ingezet in functie van de vraag. ​

Op basis van data uit de eerste helft van 2025 werkte De Lijn per vervoerregio een pakket maatregelen uit om het aanbod af te stemmen op het nieuwe budget. Daarbij werd er in eerste instantie gekeken naar de gemiddelde maximale bezetting van lijnen, maar er werd ook rekening gehouden met criteria zoals netwerkstructuur en alternatieven. De maatregelen variëren van schrappingen, aanpassingen in frequentie of reisweg, tot een slimmere herschikking van het netwerk naar een efficiënter en meer vraaggericht aanbod.

De Lijn bezorgde haar voorstel van maatregelen aan elke vervoerregio. Dit werd in elke vervoerregioraad toegelicht, inclusief onderbouwing, en besproken. De vervoerregioraden konden alternatieven voorstellen of vroegen een bijsturing of alternatief voorstel. Deze werden door De Lijn onderzocht. Sommige alternatieve voorstellen voldeden aan alle doelstellingen en werden dan ook behouden. Bij andere voorstellen was dat niet het geval.

 

Om de besparingsdoelstelling voor 2026 te realiseren is de invoering van de maatregelen vanaf 1 juli 2026 noodzakelijk. Elk uitstel zou immers betekenen dat er nog meer besparingsmaatregelen genomen moeten worden. Zoals besproken in de commissie MOW op 2 april is er daarom besloten verder te gaan met de maatregelen die op de vervoerregioraden zijn besproken.

 

Voor de vervoerregio Kempen betekent dit dat er op 11 lijnen van de in totaal 73 lijnen aanpassingen zullen gebeuren. Het gaat dan om 15 % van alle lijnen in de regio Kempen.

 

  • Op Centrum Express 1 daalt de amplitude in het weekend. De reisweg wordt uitgebreid met een bediening tussen Mol Station en Ginderbroek, inclusief Ezaart en Millegem. De flexbus vormt een alternatief.
  • Centrum Express 2 zal enkel nog rijden tijdens de spits op weekdagen. Er zijn alternatieven met de nieuwe route van Centrum Express 1, de flexbus en streeklijnen. Op het Geelse grondgebied is de flexbus het alternatief.
  • De reisweg van lijnen 32a en 32b wordt ingekort tot Aarschot Station. Deze lijn zal dus niet meer rijden tussen Aarschot Station en Leuven Station. Dit trajectdeel rijdt volledig parallel met de trein. De dienstregeling wordt aangepast zodat er aansluiting is op de treinen van en naar Leuven aan Aarschot Station. Ook de aansluitingen op de treinen in Geel en Herentals blijven goed. De dienstregeling van lijn 33 wordt aangepast om aansluiting op lijn 32b te garanderen. ​
    ​Opmerking: vanaf januari 2027 wordt er in de plaats terug een doorgaande lijn Turnhout – Aarschot ingevoerd.
  • Lijn 47 zal niet meer rijden tussen Mol Station en Ginderbroek, dit deeltraject wordt overgenomen door lijn 1. Er is aansluiting voorzien tussen deze lijn en lijn 47.
  • De laatste twee ritten (in elke richting 1 rit) op lijn 84 worden op zon- en feestdagen geschrapt. De trein kan voor sommigen een alternatief zijn.
  • Lijn 439 zal niet meer rijden tijdens schoolvakanties. Via overstap tussen andere lijnen/de flexbus blijft de verplaatsing mogelijk.
  • Op lijn 483 worden ritten uitgevoerd met 2 voertuigen. Het gebruik wijst uit dat 1 voertuig voldoende is. De ritten die dubbel rijden, worden geschrapt. Aan het aanbod op zich wijzigt dit niets. ​
    ​Voor het 8ste lesuur verdwijnt het aanbod op deze lijn. De scholieren kunnen lijn 408 nemen.
  • Lijn 220 rijdt enkel nog functioneel in functie van de scholen in Aarschot: 1 rit ’s ochtends, 1 rit op woensdagmiddag en 2 ritten ’s avonds). Deze ritten worden beter afgestemd op de schooluren. De overige spitsritten worden geschrapt. Lijnen 32a en 32b vormen een alternatief, soms in combinatie met de flexbus.

 

 

Betrokken lijnen:

 

  • Centrum Express 1 (Mol)
  • Centrum Express 2 (Mol)
  • 1 Rauw - Zilvermeer - Mol
  • 32a Geel - Oevel - Westerlo - Herselt - Aarschot - Leuven
  • 32b Herentals - Herselt - Aarschot - Leuven
  • 33 Turnhout - Kasterlee - Herentals
  • 47 Mol - Dessel - Retie - Oud-Turnhout - Turnhout
  • 84 Lier - Nijlen - Grobbendonk - Vorselaar
  • 220 Wiekevorst - Hulshout - Westmeerbeek - Ramsel - Aarschot
  • 439 Handelsschool - Turnhout - Hoogstraten - Meersel-Dreef
  • 483 Hoogstraten 't Spijker - Rijkevorsel - Oostmalle.

 

 

 

Fel protest, unaniem negatief advies in de Kempen  

 

De 28 Kempense gemeenten hebben in de vervoerregio unaniem een negatief advies gegeven over de nieuwe besparingsplannen van De Lijn. 

 

Die moet dit jaar in totaal €35,5 miljoen besparen. Daarvoor bekijkt het vervoerbedrijf overal in Vlaanderen welke lijnen worden ingekort of geschrapt. Ook in de Kempen moet opnieuw worden bespaard, en dat is niet naar de zin van de 28 gemeenten.

 

De Kempense burgemeesters zijn niet te spreken over de plannen. "De Kempen is al een vervoersregio met weinig openbaar vervoer en nu krijgen we nog minder", zegt Jan Bertels (Vooruit), voorzitter van de vervoerregio, burgemeester van Herentals en Kamerlid.

 

Hij zit daarmee op dezelfde lijn als verschillende mobiliteits- en armoedeverenigingen, zoals TreinTramBus en Alleman Mobiel.

Bertels heeft twee grote bezwaren. "We zijn het inhoudelijk fundamenteel oneens. En ook procesmatig zijn we het er niet mee eens. We worden in een keurslijf gedwongen waar we geen goed openbaar vervoer kunnen afleveren."

 

Ritten worden geschrapt

Volgens Bertels worden opnieuw ritten afgeschaft. Het gaat onder andere om avondritten en schoolroutes die beperkt worden. Ook de verbinding Turnhout-Herentals-Leuven wordt aangepast. Reizigers moeten voortaan overstappen in Aarschot op de trein.

 

 

'Ook de Kempen hebben recht op goed openbaar vervoer'

Jan Bertels (Vooruit), Kamerlid en burgemeester Herentals

 

 

"Dat is net het omgekeerde van de modal shift die we willen bereiken", zegt Bertels. "Ouders van studenten zeggen nu al: 'oké, dan rijd ik maar terug met de auto naar Leuven'. 

Mensen die naar het Universitair Ziekenhuis in Leuven moeten, geraken daar nu niet meer met de bus. Dat kan niet meer. We hebben ook in de Kempen recht op een goed en kwalitatief openbaar vervoer."

 

 

 

Het advies gaat nu terug naar de verantwoordelijke minister van Mobiliteit Annick De Ridder (N-VA).  De Ridder  blijft kop van jut en krijgt een zee van opvallend negatieve commentaren van de doorsnee Kempenaren.

De Lijn rr